Navigation
Home Page

Who's Who

Botley C of E Primary School - Teaching Staff List 2018-2019                                                                                                        

TEACHERS
 

Mr J Cooil, Headteacher (Safeguarding Lead and Data Protection Officer)
Miss C Sambles, Deputy Head (SENCO and Deputy Safeguarding Lead)

Mrs C Grist, Deputy Head (Deputy Safeguarding Lead)


Year R
1. Dormouse Class - Mrs G Westlake, Reception (Year Leader)
2. Owl Class - Mrs K Kelsey, Reception 

 

Year 1/2

3. Squirrel Class - Mrs P Green (Year Leader)

4. Rabbit Class - Mrs A Evans (Mrs N Elliott - maternity leave)

5. Deer Class - Miss K Gamblin

6. Hedgehog Class - Miss R Allen

 

Year 3/4

7. Robin Class - Mrs B Rowles (Mrs R Shuttle - maternity leave) / Mrs Amy Sackman

8. Badger Class - Mr T Orman 

9. Fox Class - Miss R Batchelor
 

Year 5/6
10.
Otter Class - Miss C Stanton (Year Leader)

11.Woodpecker Class - Mrs S Troup 
12.Eagle Class - Mrs Grist / Mrs Bundy 

 

Mr A Rowles, Sports Coach (Teacher Planning, Preparation and Assessment Cover)
 
EDUCATION SUPPORT

 1. Mrs A Hayes, School Librarian

 2. Mrs J Wilcock, Early Years Assistant
 3. Mrs S Plumley, Early Years Assistant  

 4. Mrs S Horne, Learning Support Assistant  
 5. Mrs S Mildren, Learning Support Assistant

 6. Mrs A Marsh, Learning Support Assistant

 7. Mrs C Perrott, Learning Support Assistant

 8. Mrs J Carbutt, Learning Support Assistant

 9. Mrs T Shepperd, Learning Support Assistant

10.Mrs S Sinclair, Learning Support Assistant

11.Miss K Wilson, Learning Support Assistant

12.Miss R Laughlin, Learning Support Assistant

13.Mrs S Street, Learning Support Assistant

14.Mrs H Wills, Learning Support Assistant

15. Miss T Wilcock, Learning Support Assistant

16. Mrs K Ward, Family Support Worker (Tuesdays)

LUNCHTIME SUPERVISION

 1.
Mrs J Gabbott, Senior Lunchtime Supervisory Assistant

 2. Mrs S Horne, Office Angel Support / First Aider
 3. Miss K Wilson, Lunchtime Supervisory Assistant
 4. Mrs P Raine, Lunchtime Supervisory Assistant

 5.Mrs J Carbutt, Lunchtime Supervisory Assistant

 6. Mrs A Marsh, Lunchtime Supervisory Assistant

 7. Mrs S Sinclair, Lunchtime Supervisory Assistant

 8. Mrs T Shepperd, Lunchtime Supervisory Assistant

 9. Mrs J Wilcock, Reception Unit Lunchtime Supervisory Assistant

10.Mrs L Tidmarsh, Reception Unit Lunchtime Supervisory Assistant

11.Miss R Laughlin, Reception Unit Lunchtime Supervisory Assistant


SCHOOL OFFICE 

Mrs H Ellery, Senior Admin Manager (Deputy Data Protection Officer)
Mrs J Gabbott, Admin Officer

SITE MANAGEMENT

Mr P Borg, Facilities Manager
Mr C Moss, Cleaner
Mr R Croucher, Cleaner
Mrs L Tidmarsh, Cleaner

Mrs K Cotton, Cleaner

 

WHEELERS BREAKFAST AND AFTER SCHOOL CLUBS

 

Mrs J Wilcock

Mrs S Horne

Mrs L Tidmarsh

Mrs P Raine

Top